wojciech marosz dystrybucje linuksa, 2011-2012, sosik

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • cheetah-girl.keep.pl
  • Podobne

     

    wojciech marosz dystrybucje linuksa, 2011-2012, sosik

    [ Pobierz całość w formacie PDF ]

    STRONA TYTUŁOWA PRACY KONTROLNEJ

    Centrum Nauki i Biznesu „Żak” sp. z o.o.

     

    UWAGA: POLE SZARE WYPEŁNIA SŁUCHACZ SKŁADAJĄCY PRACĘ KONTROLNĄ

     

    Imię i nazwisko

    Wojciech Marosz

     

     

     

    Data wpływu   …………………………………..

     

     

    Kierunek

    Technik informatyk

     

     

    Semestr   / Grupa  III          

            

     

     

    Przedmiot/ Temat pracy

    Systemy operacyjne i sieci komputerowe - Dystrybucje linuksa

     

     

    Nauczyciel

    Podpis Słuchacza

     

    Ocena z pracy

     

    Podpis nauczyciela

    Data sprawdzenia

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Dystrybucje linuks

     

    Projekt Fedora (Fedora Project) jest sponsorowanym przez firmę Red Hat Inc. i wspieranym przez społeczność informatyczną projektem typu open source. Stanowi on podstawę do rozwoju nowych technologii, które w przyszłości mogą zostać włączone do produktów firmy Red Hat. Choć projekt jest wspierany organizacyjnie przez Red Hat, to jednak użytkownicy nie mogą uzyskać (wykupić) wsparcia technicznego bezpośrednio w Red Hat. Celem Projektu Fedora jest współpraca ze społecznością informatyczną w mająca doprowadzić do zbudowania i rozwoju kompletnego systemu operacyjnego w opartego na oprogramowaniu linux. Rozbudowa sytemu będzie dokonywana przy wykorzystaniu forum publicznego, zaś nowe wersje Fedory będą się ukazywały 2-3 razy w roku. Dedykowana grupa inżynierów Red Hat będzie współuczestniczyć w projektowaniu jądra Fedory oraz zachęcać i namawiać społeczność informatyczną do współpracy w rozwoju systemu w większym stopniu niż było to możliwe w przypadku Red Hat Linux. Przez wykorzystanie pełnej otwartości w procesie tworzenia, nowy system operacyjny jest bardziej przyjazny dla społeczności open source.





    Dystrybucja jest tworzona przez firmę o tej samej nazwie. Mandrake powstał na podstawie bardzo znanego Red Hata (obecnie Fedora Project). Charakterystyczną cechą dystrybucji jest niebywała prostota jej obsługi. Programiści z Mandrake tworząc ją ogromny nacisk położyli na udogodnienia płynące z prostoty obsługi. W tym celu napisano wiele programów wykonujących wiele czynności za użytkownika. Także pliki konfiguracyjne zostały zmienione tak, aby domyślne ustawienia systemu były jak najlepsze dla Ciebie.
    Mandrake możemy pobrać z oficjalnych serwerów firmy: ftp.mandrake.com Informacje odnośnie instalacji znajdziesz także na stronie Mandrake: www.mandrakesoft.com
    Mandrakelinux 10.0 jest oparty na jądrze Linux 2.6.3 oferuje najbardziej zaawansowane, aktualnie dostępne funkcje Linuxa w dziedzinie technologii oraz najbardziej aktualne oprogramowanie. Większa wydajność i skalowalność serwerów, lepsza współpraca z systemami opartymi na systemie operacyjnym Windows oraz duża liczba unowocześnień i ulepszeń interfejsu użytkownika to tylko niektóre z jego nowych właściwości.





    Aurox to bezpłatna wersja polskiego distro, publikowana zarówno w Polsce (na łamach czasopisma LiNUX+ Extra!)jak i poza krajem tj. w Europie i na Świecie. System ten wykorzystuje pakiety z znanej wszystkim dystrybucji Fedora Core, ale należy zaznaczyć, że obecnie najnowsza wersja posiada szereg aktulizacji, dodatkowych aplikacji oraz narzędzi.Aurox oferuje nam między innymi takie środowiska graficzne jak KDE czy Gnome, a także odtwaracze mp3/cd/video i wiele, wiele innych.
    Domyślnym środowiskiem jest Gnome, nie mniej jednak, podczas instalacji systemu możemy zaznaczyć KDE czy też doinstalować później.
    Rozwiązaniem, które bez wątpienia można nazwać innowacyjnym jest wprowadzenie tzw. lekkiego pulpitu, co to znaczy? Owy lekki pulpit to nic innego jak zestaw aplikacji/narzędzi, nastawionych na komfort użytkownika oraz nie posiadających jakichś specjalnie wygórowanych wymagań sprzętowych. W skład lekkiego desktopa wchodzą: menadżer okien FluxBox, menadżer plików - rox-filer, jeśli chodzi o przeglądanie sieci to - mozilla firebird oraz odbieranie/redagowanie wiadomości e-mail - sylpheed.
    Dla entuzjastów nauki, producenci oferują zestaw narzędzi naukowych, które na pewno znajdą zastowanie w domu, pracy, biurze czy szkole (celestia - astronomia 3d, geg - wykresy, tuxmath - nauka arytmetyki, drgenius - nauka geometrii i inne, nie sposób wszystki ego wymieniać). Dobra wiadomość to fakt iż, niektóre spośród przed chwilą wspomnianych są dostępne w polskiej wersji językowej. Podobnie większość narzędzi i aplikacji, włączając w to konfiguratory systemu dostępne są po polsku.





    PLD to nasza dystrybucja. Tak, tak Polacy także tworzą Linuksa. PLD bazuje na Red Hacie. Rodacy jednak ogromny nacisk zrobili na bezpieczeństwo i stabilność systemu. Dużo czasu poświęcono także na implementację protokołu IP w wersji 6 znanej także pod nazwą next generation - następna generacja. Nasza dystrybucja to także największy Red Hat.
    PLD cieszy się uznaniem wśród administratorów serwerów. Niektórzy mówią też, że choć bazuje na Red Hacie, to wyszedł po prostu od niego lepszy! Dystrybucja kierowana jest do zaawansowanych użytkowników.



    Debian został stworzony przez grupę osób, które postanowiły stworzyć wolny system operacyjny. System ten oferuje nam ponad 8710 pakietów, które są oddane do dyspozycji użytkownika w bardzo prostej i łatwej pod względem instalacyjnym postaci, oczywiście wszystko to za darmo! Debiana jesteśmy w stanie odpalić na praktycznie wszystkich komputerach osobistych (PC), zarówno na tych nowszych, jak i starszych modelach. 
    W sieci są dostępne listy sprzętu obsługiwanego przez Debiana, jednak nie wszystko jest jak z bajki, bowiem zdarzają się sytuacje, w których to dany producent sprzętu utrudnia tworzenie odpowiedniego oprogramowania poprzez -nie- udostępnienie opisu do wspomnianego urządzenia. Z powyższego wynika, że może zdarzyć się tak, że dane urządzenie nie będzie współgrać z systemem. Twórcy DL zalecają zaopatrywanie się w taki sprzęt komputerowy, którego producenci udostępniają wolne sterowniki do oferowanego sprzętu. 
    Dzięki współpracy bardzo szerokiej i doświadczonej grupy ludzi, Debian rozwija się bardzo szybko, cały czas wychodząc na przeciw technologii. 
    Dlaczego warto zaopatrzyć się w ten system? Dzięki tysiącom pakietów jakie w sobie zawiera, czyni z samego siebie, bardzo rozbudowane distro, wychodzące na przeciw praktycznie każdemu potencjalnego użytkownikowi, zarówno nowicjuszom, jak i tym zaawansowanym. Odpowiednie narzędzia pozwalają na dokładną selekcję instalowanych pakietów. 
    Używanie oraz tzw redystrybucja Debiana, nie niesie za sobą obowiązku płatności Internetowe archiwa Debiana są bardzo bogate i regularnie aktulizowane, więc można być na bieżąco. 
    Jeżeli nie jesteś do końca przekonany (przekonana) czy zainstalowac debiana to  link jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tam kilkadziesiąt powodów dla których warto wybrać debiana - wszysto po polsku.



    Ubuntu to dystrybucja Linuksa, która opierając się na dystrybucji Debian, oferuje dodatkowo regularne wydania (co sześć miesięcy), wyraźną dbałość o użytkownika i wygodę obsługi (powinno "po prostu działać" TM) i dbałość o bezpieczeństwo z 18 miesiącami wsparcia do każdego wydania. Ubuntu zawiera najnowsze wydanie Gnome'a, jak również wybór oprogramowania serwerowego do domu i biura, co czyni go dogodnym rozwiązaniem mieszczącym się na jednej płycie instalacyjnej. 



    Główna cech odróżniająca gentoo od innych dystrybucji linuxa to sposób zarządzania pakietami (o ile można tu mówić jeszcze o pakietach). Mianowicie gentoo używa systemu portów, znanego z systemów *BSD.
    Porty nadają gentoo wiele cech, dzięki którym dystrybucja ta posiada specyficzny charakter. Te cechy to między innymi aktualność dystrybucji. Jednym poleceniem można zaktualizować lokalne drzewo portów do aktualnych wersji. I nie są aktualizowane binaria jak w przypadku innych dystrybucji tylko źródła, które są kompilowane dopiero w procesie instalacji. Kompilowanie pakietów dopiero w czasie instalacji powoduje, iż są one maksymalnie zoptymalizowane pod posiadany procesor, biblioteki itp.

    Slackware ceniony jest przede wszystkim przez administratorów serwerów i dla tych osób jest kierowany. Firma tworząca dystrybucję położyła naciska na ochronę systemu. Dzięki temu Slackware to potężne narzędzie w rekach administratorów. Mankamentem wydaje się jednak mała ilość programów dołączonych z CD. Slackware wydawany jest na jednej płycie, ponadto można pobrać dodatkowy CD (sytuacja z wersji stabilnej 8.1). Wiele osób jednak to ceni - w końcu Slackware to dystrybucja na serwer.
    Od czasów powstania systemugłówny nacisk developerzy skierowali na stabilność i bezpieczeństwo, czyniąc z tej dystrybucji jeden z najbezpieczniejszych systemów linuksowych. Cechą charakterystyczną wyróżniającą Slackware spośród innych dystrybucji jest brak graficznych konfiguratorów oraz systemów zależności pomiędzy pakietami, co dla niektórych (używających Slackware) jest wielką zaletą. Powszechny jest pogląd, że Slackware jest przeznaczony dla zaawansowanych urzytkownikow linuksa i lepiej uczyć się obsługi linuksa na innej dystrybucji. Jednakże ta "toporność slaka" ma jedną z najważniejszych zalet - ta dystrybucja jak żadna inna uczy szczegółowych zasad budowy systemów linuksowych.
     


    SuSE to dzieło naszych sąsiadów - Niemców. Prostota obsługi i wsparcie techniczne czyni go silną pozycją.SuSE swoją budową oraz dostępnym oprogramowaniem przypomina Red Hat'a. Korzysta z pakietów RPM i oferuje wygodny program zarządzający YAST, również w języku polskim. Jest łatwa w instalacji, konfiguracji i zarządzaniu pakietami. Większość czynności konfiguracyjnych można wykonać przy pomocy graficznego narzędzia YAST. Dystrybucja może być wykorzystywana zarówno w zastosowaniach serwerowych jak i domowo-biurowych.



    Knoppix jest bezinstalacyjną dystrybucją linuksa (uruchamia się w momencie startu systemu z CD-ROM), automatycznie wykrywającą wiele rodzajów kart graficznych, dźwiękowych, urządzeń SCSI, USB i innych. Knoppix jest często stosowany jako "linux edukacyjny" lub jako system ratunkowy. Knoppix zwiera między innymi: KDE w wersji 3.2.2, programy multimedialne, pakiet Open Office, narzędzia do odzyskiwania i naprawy systemu, narzędzia graficzne (w sumie ponad 900 programów).

     

    [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mement.xlx.pl
  • Designed by Finerdesign.com